Na Štúrovej nič nové...

Autor: Patrik Sopóci | 8.4.2016 o 13:35 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1236x

Ak platí, že všetko zlé je na niečo dobré, potom musel byť môj krátky pobyt na katedre žurnalistiky predzvesť výhry v lotérii. 

Na Štúrovej ulici v Bratislave nehnije len pretiahnutý (nie raz a nie jedným človekom) projekt električkovej trate. Sídli tam totiž jedna inštitúcia, ktorá žne len jeden úspech a to v totálnej deštrukcii pedagogických hodnôt. Ak sa totiž jej zamestnanci nazývajú učiteľmi a zároveň úmyselne sabotujú aktualizáciu študijného programu, potom je to urážka pre všetkých naozajstných učiteľov. Česť výnimkám...a vlastne nič.

Žurnalistika ako taká, sa vo svojej podstate študovať nedá. Aspoň nie na Slovensku. To, že viete od kedy, prečo a vďaka komu začali vychádzať Suddeutsche Zeitung Magazin z vás novinára nespraví. Je to jeden z odborov, kde platí ,,ak to chceš robiť, tak to rob“. A čo sa nedá študovať sa logicky nedá ani učiť. Ako lego tu zapadá ďalšie ľudové pravidlo: ,,Tí, čo to vedia, tak to robia a tí čo to nevedia, tak to učia.“ Ale aj tí, čo to nevedia musia z niečoho žiť. Teóriou sa dá naplniť všetko, tak prečo z toho 50 rokov nežmýkať čo to dá? Prečo by títo ľudia mali mať čo i len jediný dôvod zaujímať sa o budúcnosť a úroveň slovenskej žurnalistiky? Prečo by svojou pasivitou nemohli trošku pomôcť ľuďom, ktorí majú z novinárov najväčší strach?

Jediné čo ma prekvapuje na súčasnom dianí na katedre je to, ako sa tomu všetci čudujú. Ak to tak bolo už v roku 2010, keď som tam ešte ako mladý človek plný ideálov nastúpil, bolo tomu tak aj predtým a asi to tak aj ostane. Áno aj vtedy sme sa učili zbytočné teoretické žvásty, len aby sa dodržal študijný plán. Áno aj vtedy bol rozvrh postavený tak, aby sme nemali absolútne žiaden čas na prax. Aktuálne medializovaná kauzička s drsným Jarkom opäť len ukazuje prstom na jeden problém. Na ten problém a na mnoho ďalších poukazovali už moji rovesníci, v čase keď som už na katedre nebol. A nič sa nezmenilo.

Momentálne sa na Štúrovej búri nová generácia novinárov. Predpokladám, že tomu z časti dopomohla i davová psychóza učiteľských štrajkov, čo môže byť len plusom. Jasný signál nespokojnosti širokej masy voči systému vie byť dobrým základom. Mladá krv si otvorila hubu, kocky sú hodené a už niet cesty späť. Útok na režim, ktorý tam panuje, môže niektorým skomplikovať cestu k titulu. Už teraz však preukázali viac odvahy ako všetky predošlé ročníky dokopy. Už teraz sú novinármi. Aspoň z časti. Kto sa ale bude touto petíciou zaoberať a akú bude mať motiváciu vystúpiť z komfortnej zóny? Kto odblokuje inštitút, ktorý učí ľudí ako strážiť demokraciu? Kto urobí ten prvý krok v revolúcii školstva? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?